BIC Sigorta

EYT’li Bankacıyım Neden Sigortacı Olmalıyım?

3 Mart 2023 tarihi itibariyle Emeklilikte yaşa takılan (EYT) yüz binlerce kişinin beklediği kanun, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Bununla birlikte 1 milyon 500 binin üzerinde çalışan emekli olabilecek. Peki, erken emeklilik sisteminden faydalanan çalışanlar emeklilik dönemlerinde tekrardan çalışma hayatına dâhil olabilecekler mi?

Bu noktada özellikle banka personelleri içerisinde zorunlu emekliliğe zorlanan 20 binin üzerinde personel olduğu bilinmektedir. Bankacılık sektörü kendine has yapısı nedeniyle emekli çalışanları için emeklilik dönemlerinde kendilerine uygun bir iş imkânı sağlama konusunda diğer sektörlere göre oldukça kısır görünmektedir.

Bir bankacının emeklilik döneminde basiretli bir tacir sıfatıyla kendi işini kurabilmesi ve bugüne kadar edindiği deneyimleri bu işinde uygulayabilmesi çok da mümkün görünmemektedir. Nitekim bankacılık ciddi sermaye birikimi gerektiren ve profesyonel yatırımcılar eşliğinde ilerleyen bir sektördür. 

Türkiye’de sigortacılık sektörü neredeyse bankacılık sektörü kadar önemli bir yer tutmaktadır. Finans piyasalarına ciddi nakit akışı sağlayan sigortacılık dünyada büyük bankaların fonlanmasında en büyük paya sahiptir. Ülkemizde ise son yılda en çok büyüme kat eden sektörler arasında yer almaktadır. ‘022 yılı verilerine göre 400 milyar TL nin üzerinde bir fon büyüklüğü yaratmış olan sigorta sektörü özellikle içinde bulunduğumuz dönemde ciddi insan kaynağı problemi ile karşı karşıyadır.

 

Ülkemizde 20 binin üzerinde acente 200’e yakın broker sigorta sektöründe aracılık faaliyeti yürütmektedir. Enflasyon oranında artan primlerle birlikte sigorta sektöründe aracılık yapan çalışanların gelirleri son 2 yılda ciddi oranda artmıştır. Bu alanda faaliyet gösteren acente ve brokerlar da karlarını arttırmış özellikle yeni gelişen sigorta poliçelerinin devreye girmesiyle her geçen gün daha fazla prim üretimi yaratmaya başlamışlardır.

 

İşte Emeklilikte Yaşa takılan bankacılar için sigortacılık; hem sahip oldukları başta segem belgesi ve Emeklilik aracılığı belgesi ile yetkin bir meslek haline gelmekte hem de bugüne kadar oluşturdukları portföyle kısa zamanda kendi işlerini kurmaları açısından son derece cazip görünmektedir.

Fakat bu noktada EYT’li bankacılar BIC ile içinde bulundukları krizi fırsata çevirebilirler.

  • Türkiye’de sigortacılık sektörü neredeyse bankacılık sektörü kadar önemli bir yer tutmaktadır. Finans piyasalarına ciddi nakit akışı sağlayan sigortacılık dünyada büyük bankaların fonlanmasında en büyük paya sahiptir. Ülkemizde ise son yılda en çok büyüme kat eden sektörler arasında yer almaktadır. 2022 yılı verilerine göre 400 milyar liranın üzerinde bir fon büyüklüğü yaratmış olan sigorta sektörü özellikle içinde bulunduğumuz dönemde ciddi insan kaynağı problemi ile karşı karşıyadır.

 

  • Ülkemizde 20 binin üzerinde acente 200’e yakın broker sigorta sektöründe aracılık faaliyeti yürütmektedir. Enflasyon oranında artan primlerle birlikte sigorta sektöründe aracılık yapan çalışanların gelirleri son 2 yılda ciddi oranda artmıştır. Bu alanda faaliyet gösteren acente ve brokerlar da karlarını arttırmış özellikle yeni gelişen sigorta poliçelerinin devreye girmesiyle her geçen gün daha fazla prim üretimi yaratmaya başlamışlardır.

 

  • İşte Emeklilikte Yaşa takılan bankacılar için sigortacılık; hem sahip oldukları başta segem belgesi ve emeklilik aracılığı belgesi ile yetkin bir meslek haline gelmekte hem de bugüne kadar oluşturdukları portföyle kısa zamanda kendi işlerini kurmaları açısından son derece cazip görünmektedir.

 

  • EYT’li bankacıların sektörle bağlantılarını devam ettirmelerine ve daha güvenli, sürdürülebilir bir finansal gelecek yaratmalarına destek oluyoruz. Sektörde büyük fark ve etki yaratacak olan bankacıların değerli deneyimlerini ve yöntemlerini kullanabilmeleri için eğitim, mentorluk ve diğer tüm kaynaklarımızı sunuyoruz. Doğru bilgi, deneyim ve donanıma sahip olan bu profesyonellerin süreç içerisinde güçlü ilişkiler ve güven tesis edebileceğine inancımız tam, EYT’li bankacılara sunduğumuz teşvik ve avantajlarla dolu bu projeyle; emekliler hem eski meslektaşlarıyla bağlantıda kalıyor, hem de meslek hayatları boyunca kurdukları bağları koparmadan gelir elde etme imkânına sahip oluyorlar. Tüm EYT’den yararlanan bankacılar bu projeden yararlanarak sektöre olumlu katlı sağlayabilirler.

Neden BIC?